Ukąszenia owadów latem – na co zwrócić uwagę?

Temperatura na zewnątrz robi się coraz wyższa, a słoneczne dni kuszą nas do spędzania czasu na powietrzu. Niestety oznacza to znacznie wyższe ryzyko ukąszenia przez przeróżne owady, co może skutecznie zepsuć nam kolejne dni. Pamiętajmy, aby nie lekceważyć ukąszenia przez owada, szczególnie u dzieci. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak rozpoznać ukąszenia owadów? Jak postępować, kiedy taka sytuacja się wydarzy? Co na ukąszenia owadów?

Ukąszenia i użądlenia

Do tych nieprzyjemnych sytuacji dochodzi najczęściej na letnich spacerach w lesie czy parku, na piknikach, grillach i przy innych aktywnościach. Owady zazwyczaj kąsają z różnych powodów i na szczęście większość ukąszeń jest niegroźna. Ugryzienia komarów są najczęstsze, ponieważ komary potrzebują naszej krwi do życia. Z kolei użądlenia osy czy pszczoły zazwyczaj wynikają z poczucia zagrożenia przez owada.

Objawy ugryzienia przez owady to najczęściej:

  • swędzenie,
  • opuchlizna w miejscu ukąszenia,
  • zaczerwienienie
  • delikatny ból.

Jeśli jednak objawy stają się bardziej poważne lub utrzymują się długo – warto skonsultować się z lekarzem. Szczególnie istotne są ukąszenia przez owady u dzieci. Drapanie miejsca po ugryzieniu może doprowadzić do rozwoju infekcji. Możliwe jest także wystąpienie reakcji anafilaktycznej, jeśli okaże się, że dziecko jest uczulone na jad owadów.

Jak rozpoznać ukąszenia owadów?

Ukąszenia owadów aktywują nasz układ immunologiczny, co prowadzi do wydzielania histaminy. Histamina powoduje między innymi rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do wystąpienia zaczerwienienia i obrzęku w miejscu ugryzienia. Może pojawić się także wysypka czy też świąd. Aby wiedzieć, jak radzić sobie z ugryzieniem, musimy najpierw wiedzieć, co nas ugryzło. Jak rozpoznać ugryzienia owadów?

Ukąszenie komara

Najłatwiejsze do rozpoznania, ponieważ w miejscu ugryzienia tworzy się charakterystyczny bąbel, który dodatkowo jest zaczerwieniony. Towarzyszy mu silne uczucie swędzenia.

Ugryzienie meszek

Meszki, kąsając, rozdrapują skórę, dlatego w przypadku tego ukąszenia charakterystyczna jest mała, krwawiąca ranka. Miejsce ugryzienia jest obrzęknięte i bolesne, czasami również wyraźnie cieplejsze od innych miejsc na skórze.

Użądlenie pszczoły

Pszczoły atakują tylko w momencie zagrożenia, ponieważ tracą one żądło po użądleniu. Trzeba je jak najszybciej usunąć z rany, jednak bardzo ostrożnie, ponieważ zawiera ono jad, którego lepiej nie wyciskać do rady. Jak usunąć żądło? Najlepiej podważyć je paznokciem i ostrożnie usunąć, zamiast chwytać, na przykład pęsetą i wyciągać. Charakterystyczny jest ból podczas użądlenia oraz dosyć silna bolesność w miejscu, w którym wbiło się żądło. Można zauważyć także obrzęk i zaczerwienienie wokół rany.

Użądlenie osy

Osy nie tracą żądła, dlatego mogą atakować wielokrotnie. Użądlenie przez osę zazwyczaj przejawia się silnym obrzękiem, zaczerwienieniem oraz zgrubieniem w miejscu użądlenia.

Ukąszenie mrówki

Ugryzienia przez mrówki najczęściej przejawiają się w obecności wielu małych kropek w jednym miejscu na skórze. Są one zaczerwienione, ponieważ mrówki podczas ugryzienia uwalniają jad, który podrażnia skórę.

Ugryzienie przez kleszcza

Kleszcz co prawda do owadów nie należy, jednak o jego ugryzieniu warto wspomnieć. Ślad po ugryzieniu przez kleszcza może wyglądać inaczej u każdego człowieka. Charakterystyczny jest rumień wędrujący, który może wystąpić nawet po kilku dniach. Łatwo go rozpoznać, ponieważ środek oraz obwód rumienia jest zaczerwieniony, z bledszą okolicą między środkiem i obrzeżem. Nazywany jest wędrującym ze względu na fakt, że może zmieniać swoje położenie na skórze, a także się stopniowo powiększać. Rumień wędrujący może być pierwszym symptomem boreliozy.

Zdecydowanie łatwiej jest wykryć kleszcza, który jeszcze żywi się krwią, dlatego tak ważne jest dokładne obejrzenie skóry dziecka po powrocie ze spaceru. Skóra może być zaczerwieniona, jednak zazwyczaj nie boli, co sprawia, że takie ugryzienie łatwo przeoczyć. Wyciąganie kleszcza możemy zostawić specjaliście lub zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do usuwania tego pajęczaka. Pamiętajmy, że kleszcza niczym nie smarujemy! Na pewno nam to nie pomoże, a może nawet sprawić, że do naszej krwi dostanie się ślina kleszcza zawierająca szkodliwe drobnoustroje.

Użądlenia – pierwsza pomoc

W przypadku ukąszenia przez owady zazwyczaj pierwsza pomoc ogranicza się do zdezynfekowania skóry, schłodzenia jej oraz zastosowania preparatu na ukąszenia. Swędzenie i obrzęk powinny ustąpić po kilku dniach. Należy pamiętać, aby nie rozdrapywać miejsca po ugryzieniu, aby nie rozprzestrzeniać dalej jadu. Zupełnie inaczej jest przy użądleniach przez owady. Żądło należy jak najszybciej usunąć, ranę trzeba zdezynfekować oraz zastosować chłodny okład, aby zmniejszyć opuchliznę. Warto także obserwować uważnie dziecko, czy reakcja alergiczna się nie pogarsza.
Jeśli miejsce ugryzienia nas niepokoi zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Szczególnie w przypadku użądlenia w okolicy gardła. W tym wypadku najlepiej udać się z dzieckiem na pogotowie, ponieważ obrzęk w okolicy gardła może utrudniać oddychanie.

Jak chronić dziecko przed ukąszeniem owada?

Mimo że coraz częściej myślimy tylko o tym, jakie aktywności możemy teraz wykonywać na świeżym powietrzu, przy tych coraz cieplejszych dniach, warto zachować rozsądek i przygotować się do wycieczek w odpowiedni sposób. Profilaktyka ukąszeń przez owady nie jest trudna, a może oszczędzić nam i dziecku dyskomfortu i bólu. Oto kilka wskazówek jak chronić dziecko przed ukąszeniami.

  • Spędzając czas na powietrzu, za każdym razem sprawdzajmy, czy do kubka, z którego pijemy, nie wleciał owad.
  • Lepiej zrezygnować ze spacerów boso po trawie – mogą się tam znajdować owady, które wyczuwając zagrożenie, zechcą nas użądlić.
  • Wybierając się do lasu czy na łąkę należy zakrywać skórę, która może mieć styczność z wysokimi trawami – tam najczęściej kryją się kleszcze. Po powrocie ze spaceru warto obejrzeć dokładnie całe ciało.
  • Warto unikać słodkich napojów, do których owady bardzo chętnie lgną lub po prostu zakrywać kubek.
  • Można stosować preparaty odstraszające owady.