Alergie u dzieci

Alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego na czynniki, które zazwyczaj nie wywołują reakcji. Gdy do organizmu dostają się czynniki chorobotwórcze, organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które mają unieszkodliwić wirusy czy bakterie. U alergików przeciwciała są również wytwarzane w odpowiedzi na nieszkodliwe substancje, takie jak kurz czy pożywienie. Substancje takie nazywamy alergenami.

Alergie u dzieci pojawiają się coraz częściej i są trudne do odróżnienia od innych chorób, ponieważ istnieje kilka ich rodzajów. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów alergii jest katar alergiczny, znany również jako katar sienny. Warto także pamiętać, że u małych dzieci bardzo często najpierw pojawia się alergia skórna, która przechodzi we wziewną. Podpowiadamy, jak rozpoznać objawy alergii i jak sobie z nią radzić.

Rodzaje alergii

Alergia u dzieci może być podzielona na kilka typów, w zależności od alergenów:

 • Alergia wziewna – alergeny unoszą się w powietrzu i najczęściej są to pyłki kwiatów, traw, drzew i zbóż. Oprócz tego uczulać mogą także zarodniki grzybów i pleśni, kurz, sierść zwierząt i roztocza, ponieważ są to małe cząsteczki unoszące się w powietrzu. Alergia wziewna może dokuczać dziecku cały rok, w zależności od tego, jaka roślina pyli w danym miesiącu.
 • Alergia pokarmowa – jest to reakcja alergiczna na pokarm. Alergie pokarmowe objawiają się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, a w cięższych przypadkach może dojść do reakcji anafilaktycznej. Najczęstsze alergeny pokarmowe to jaja, białka mleka, orzechy, skorupiaki, truskawki, czereśnie, ziarna zbóż, pomidory, seler i inne.
 • Alergia kontaktowa – reakcja zachodzi pod wpływem kontaktu z czynnikiem uczulającym, którym zazwyczaj są metale, takie jak chrom czy nikiel, konserwanty dodawane do kosmetyków, środki chemiczne, olejki zapachowe, a także barwniki włókiennicze.

Objawy alergii

Objawy alergii u dzieci zależą od jej rodzaju. Czasami w przypadku alergii pokarmowej zamiast objawów żołądkowo-jelitowych mamy do czynienia z pokrzywką na skórze. Pokrzywka może być także objawem kontaktu skóry z alergenem, na przykład pierścionkiem. Czasami zastanawiamy się, czemu dziecko ma wysypkę na całym ciele, i szukamy przyczyny najczęściej w pożywieniu. Prawda jest taka, że nawet płyn do płukania, którego używamy, może uczulić dziecko i spowodować pojawienie się wysypki. Dlatego właśnie zawsze przy podejrzeniu alergii należy udać się do lekarza.

Objawy alergii to na przykład:

 • katar sienny,
 • pokrzywka,
 • łzawienie oczu,
 • zaczerwienienie spojówek,
 • świąd,
 • zmęczenie,
 • drażliwość,
 • bóle głowy.

Jak odróżnić alergię od innych chorób

Alergia u dzieci często jest ciężka do odróżnienia od innych chorób. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie obserwować dziecko. Znaczenie ma to, jakie objawy się pojawiają oraz kiedy. Najlepiej notować co dziecko je, kiedy przebywa na powietrzu, czy ma kontakt ze zwierzętami oraz w którym momencie pojawiają się objawy. Z takimi notatkami należy udać się do lekarza pediatry, który zapyta również o przypadki alergii w rodzinie. Czasami konieczne może być wykonanie szczegółowych badań, aby wykluczyć inne przyczyny. Po rozpoznaniu alergii lekarz może skierować dziecko na alergiczne testy skórne, które pozwalają znaleźć przyczynę alergii. Pamiętajmy, że alergię może zdiagnozować tylko lekarz i to on podpowie nam, jak ją leczyć.

Jak rozpoznać katar alergiczny u dziecka

Katar alergiczny, czy inaczej katar sienny to najczęstszy objaw alergii. Może występować sezonowo lub przez cały rok. Przyczyną kataru sezonowego są najczęściej pyłki drzew, z kolei przez cały rok dziecko może uczulać sierść zwierząt lub roztocza kurzu domowego.

Jak rozpoznać katar sienny? Zazwyczaj charakterystycznym objawem jest wodnista, bezbarwna wydzielina z nosa, której towarzyszy kichanie, swędzenie i niedrożność nosa. Taki katar może wpływać na problemy ze snem, pogorszenie samopoczucia, a także może powodować bóle głowy. Warto pamiętać, że do rozpoznania kataru siennego niezbędna jest odpowiednia diagnostyka w gabinecie lekarza.

Domowe sposoby na alergię

Domowe sposoby na alergię obejmują zachowanie prawidłowej higieny oraz dbanie o dietę dziecka. Najlepszym sposobem jest unikanie kontaktu z alergenem. W przypadku alergii pokarmowej konieczna może być dieta eliminacyjna. Z kolei w innych przypadkach warto dbać o czystość w mieszkaniu, regularne wietrzenie pomieszczeń, częstą zmianę pościeli oraz pranie jej w wysokich temperaturach. Pościel powinna być z satyny bawełnianej, która dobrze przepuszcza powietrze, dzięki czemu zapobiega gromadzeniu kurzu i rozwojowi roztoczy. Wypełnienie kołdry czy poduszki jest równie istotne. Poduszki wypełnione pierzem to istny raj dla roztoczy! W dzisiejszych czasach dostępne są już specjalne pościele dla alergików. Warto także pozbyć się z domu dywanów, koców i zasłon, które mogą gromadzić pyłki i kurz. W okresie pylenia roślin, na które dziecko jest uczulone, najlepiej rzadziej wychodzić na powietrze oraz unikać deszczowej pogody. Po kilkudniowym deszczu wzrasta stężenie zarodników w powietrzu Jeśli jednak objawy się nasilają, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Kalendarz pylenia

Legenda:

 • ZK – znaczenie kliniczne
 • kolor pomarańczowy – stężenie niskie
 • kolor czerwony – stężenie wysokie

Źródło: Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych Sp. z o.o.