Witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Wśród najważniejszych witamin, z których niedoborami współcześnie bardzo często się zmagamy, wymieniana jest witamina D. Dlaczego? Z jakiego powodu powinno się szczególnie zwracać uwagę na witaminę D w diecie dziecka?

Źródłem witamin w naszej diecie są głównie produkty spożywcze, w których witaminy występują nie tylko w formie aktywnej, lecz także jako składniki przechodzące dopiero w formę aktywną w organizmie – tak zwane prowitaminy. Witaminy możemy podzielić na dwie grupy. Do pierwszej, czyli witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, zaliczamy właśnie m.in. witaminę D. Więcej informacji o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach i ich roli w diecie dziecka można znaleźć (TUTAJ. Tu wstawić link do tekstu: )

Znaczenie witaminy D w rozwoju dziecka.

Witaminę D tworzą trzy różne związki, zaliczane do steroidów o właściwościach przeciwkrzywicznych. Witamina D pełni w organizmie szereg różnych funkcji między innymi:

-wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego;

-wzmacnia system immunologiczny;

-reguluje proces wchłaniania wapnia i fosforu;

- poprawia funkcjonowanie układu mięśniowego;

-wpływa na utrzymanie zdrowych kości;

-przeciwdziała krzywicy i próchnicy zębów.

Często mówi się, iż witamina D ma charakter hormonalny – pełni funkcje prohormonów. To dlatego, że w organizmie działa w podobny sposób do znanych nam hormonów steroidowych w wielu różnych procesach.

Normy na witaminę D rekomendowane przez Instytut Żywności i Żywienia (M. Jarosz 2012):

-niemowlęta: 5 µg

-dzieci (1-9 r. ż): 5 µg

-dzieci (10-18 r. ż): 5 µg

Skąd organizm dziecka czerpie witaminę D?

Witamina D, pochodząca z produktów spożywczych, wchłaniana jest w jelicie cienkim. Wchłonięta z przewodu pokarmowego, dociera do wątroby, przechodząc w określoną formę i, po połączeniu z białkiem, trafia aż do nerek. Źródłem pokarmowym witaminy D mogą być ryby morskie oraz oleje rybne. Niestety – jej ilości, pochodzące z pożywienia, są niewielkie. Głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna. Dlatego istotna jest regularna ekspozycja dziecka na słońce (np. podczas spaceru). Jednakże w krajach o wysokim stopniu uprzemysłowienia i zanieczyszczenia powietrza (którego stan może być nawet przeciwwskazaniem do opuszczenia domu!), skórna produkcja witaminy D może nie wystarczyć do zaspokojenia pełnego zapotrzebowania organizmu dziecka na ten składnik. Synteza skórna witaminy D zależy bowiem od pogody (okres jesienno-zimowy z mniejszą ilością słonecznych dni) oraz od tego przez ile czasu wystawia się dziecko na oddziaływanie promieni słonecznych.

Z tego powodu tak często polecana jest suplementacja. Dobry kompleks witamin dla dzieci powinien zawierać przede wszystkim odpowiednią ilość witaminy D. Warto zatem zdecydować się na suplementację.

Niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D może dotyczyć aż ponad 50% populacji. Szczególnie narażone są na niego osoby z obniżoną syntezą skórną, urodzone przedwcześnie lub z nadwagą.

Niedobór witaminy D może prowadzić do odwapnienia, rozmiękczenia kości oraz ogólnej kruchości układu kostnego. U dzieci oraz niemowląt powoduje krzywicę.

Jak podawać dziecku witaminę D? Poprzez... najlepsze witaminy dla dzieci!

Można, w tradycyjny sposób, próbować podać dziecku tran i zabierać je na regularne spacery, kiedy pogoda dopisuje. Jest to jednak dosyć trudny i nie zawsze wystarczająco efektywny sposób. Zwłaszcza, że dla dziecka niektóre smaki nie są atrakcyjne, a stopień nasłonecznienia w Polsce nie należy do najwyższych. W takiej sytuacji warto sięgnąć po bardziej przyjemne sposoby, jak na przykład VisolVit Junior Orange – suplement diety, zawierający codzienny zestaw 9 witamin w postaci granulatu musującego o smaku pomarańczowym dla dzieci (od 3 roku życia) i młodzieży. Zawiera dużą dawkę witaminy D i jest szczególnie polecany w czasie wzmożonego zapotrzebowania na witaminy (okres jesienno-zimowy), gdy stopień nasłonecznienia jest niewystarczający, a odporność dziecka może spadać.

Idealnym rozwiązaniem - dla dziecka i rodzica - w ciągu pozostałej części roku, mogą być witaminy dla dzieci w żelkach. Żelki dla dzieci z witaminami VisolVit Junior Żelki to pyszny suplement, którego spożycie, już ze względu na samą formę, jest prawdziwą przyjemnością. Kompleks witamin dla dzieci VisolVit Junior Żelki nie zawiera glutenu. To witaminy dla dzieci, z opracowanym przez specjalistów składem, zawierającym zestaw aż 11 witamin, selenu oraz rutyny. A co więcej – VisolVit Junior Żelki można podawać nawet podczas wspólnej zabawy!