Pierwsze szczepienie dziecka – jak przygotować malucha?

Niemowlak podczas szczepienia

Pierwsze szczepienia dziecka są wykonywane przez personel szpitalny po 24 godzinach od przyjścia malucha na świat (to szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i gruźlicy). Kolejne szczepienia dziecka wiążą się już z wizytą w przychodni – jak przygotować malucha na przyjęcie szczepionki, aby zminimalizować stres i by pociecha jak najmniej cierpiała?

Niemowlak podczas szczepienia

Pierwsze szczepienie dziecka już poza szpitalem – w poradni lekarskiej – odbywa się zwykle po 8. tygodniach życia małego pacjenta. Wielu młodych, niedoświadczonych jeszcze rodziców, którym zależy na zdrowiu i prawidłowym rozwoju dziecka, zastanawia się, jak przygotować się do wizyty szczepiennej. Mimo że pierwsze szczepienie dziecka w przychodni, podobnie jak kolejne szczepienia, nie jest bardzo bolesne, wiąże się z nieprzyjemnym przeżyciem i często wywołuje u małego dziecka wybuch płaczu. Jednym ze sposobów redukcji bólu podczas szczepienia jest karmienie niemowlęcia tuż po podaniu szczepionki. Inną metodą, jaką się często stosuje, jest podawanie szczepionek mniej bolesnych przed szczepionkami, które są bardziej bolesne. Chcąc oszczędzić dziecku nieprzyjemnych doznań, warto rozważyć też wykupienie szczepionek wysoce skojarzonych.

Pierwsze szczepienie dziecka. Na jakiej podstawie lekarz kwalifikuje malucha do szczepienia?

W celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do wykonania szczepień ochronnych, specjalista przeprowadza lekarskie badanie kwalifikacyjne, które składa się z wywiadu z rodzicami i badania przedmiotowego. Warto wspomnieć, że szczepienia obowiązkowe są bezpłatne, natomiast zalecane szczepienia ochronne – finansowane przez rodziców i to właśnie od nich zależy decyzja o wyborze i poddaniu dziecka dodatkowym szczepieniom. Oczywiście, chcąc zrealizować szczepienie obowiązkowe, można też wykorzystać nowoczesne skojarzone szczepionki, które ograniczają liczbę wkłuć, zapewniając jednocześnie maluchowi uodpornienie przeciwko wielu chorobom zakaźnym. Przykładowo szczepionka 5w1 jest przeciwko krztuścowi, błonicy, tężcowi, poliomyelitis (tzw. polio), Hib (Haemophilus-infuenza). Szczepionki wieloskładnikowe można kupić w punkcie szczepień lub aptece, na podstawie wystawionej przez lekarza POZ recepty. Jak przygotować na pierwsze szczepienie dziecko, które nie jest już noworodkiem?

Pierwsze szczepienie dziecka – jak przygotować kilkulatka do szczepienia?

Większość szczepionek obowiązkowych, które podaje się w 1. roku życia malucha, wstrzykuje się domięśniowo, natomiast szczepionki przewidziane w 2. roku życia dziecka – tylko podskórnie. Kilkulatki są bardziej świadome tego, co się dzieje wokół nich, nie można więc wykonywać im iniekcji z zaskoczenia, gdyż może to wywołać duży stres i panikę. Warto kilka dni wcześniej wyjaśnić dziecku cel wizyty w przychodni i zademonstrować to, co będzie robił maluchowi personel medyczny, wykorzystując zabawkę. Można pokazać dziecku, jak wygląda strzykawka i zademonstrować do czego służy, bawiąc się z pociechą w wizytę u lekarza oraz wspomnieć, że ukłucie może boleć. Chcąc zminimalizować strach i nieufność dziecka, warto zabrać do przychodni ukochanego misia lub lalkę, a po szczepieniu wręczyć maluchowi w nagrodę jakiś drobiazg (słodką przekąskę, książeczkę, ulubiony soczek).

Podsumowując, pierwsze szczepienie dziecka to stresujące i nieznane wcześniej przeżycie, jednak to od postawy rodziców zależy, jak maluch zniesie wakcynację. W trosce o komfort pociechy, warto wykupić szczepionkę skojarzoną, która składa się z 5 lub 6 składników, dzięki czemu liczba bolesnych wkłuć zostanie ograniczona do minimum.