Moje dziecko idzie do szkoły – jak oswoić dziecko z nową sytuacją? Poradnik dla rodziców

Dzieci idą do szkoły

Rozpoczęcie nauki w szkole to dla dziecka początek wielkiej przygody, lecz jednocześnie także zderzenie z nowym, dotąd nieznanym dla niego światem. Kilkulatek jest wtedy w fazie szybkiego rozwoju na wszystkich niemal płaszczyznach – emocjonalnej, fizycznej, społecznej etc. Mimo wszystko potrzebuje też wciąż dużego wsparcia rodziców. Moje dziecko idzie do szkoły – co warto wiedzieć?

Dzieci idą do szkoły

Ważna droga w życiu dziecka

Dziecko potrzebuje stabilizacji i swego rodzaju rutyny. Kiedy codzienność jest przewidywalna, o wiele łatwiej młodemu człowiekowi czuć się bezpiecznie, a także rozwijać się w swoim tempie. Pierwsze dni w szkole są jednak znacznym zaburzeniem tej rutyny. Wejście w nowe miejsce, poznawanie nowych ludzi, dostosowanie się do nowych reguł i wymagań nie jest jeszcze dla pierwszoklasisty ,,zwyczajnością”. Owszem, w końcu tak będzie, jednak początek wchodzenia w ten świat wymaga od dziecka zarówno większego wysiłku poznawczego, jak i emocjonalnego.

,,Moje dziecko idzie do szkoły”

Jeśli tytułowe zdanie pasuje właśnie do Twojej sytuacji, rozważ kilka poniższych wskazówek.

  • Pozytywna wizja szkoły

Jeszcze przed rozpoczęciem nauki dziecka w szkole, staraj się nie nastawiać go do niej negatywnie. Informacje przekazywane przez najważniejsze dla dziecka osoby – rodziców – potrafią stworzyć w kilkulatku przekonania odbijające się echem przez całe życie. Lepiej, aby były pozytywne i pozwoliły dziecku samodzielnie zbudować własne opinie na dany temat.

  • Rodzic + nauczyciel = jedna drużyna

Początkowe lata edukacji to wciąż dość duży kontakt pomiędzy rodzicami a nauczycielami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, widzisz niepokojące zmiany w swoim dziecku, chcesz odnieść się do metod prowadzenia zajęć, postaraj się porozmawiać o tym z wychowawcą. Weź oczywiście pod uwagę ton rozmowy, potrzeby i wymagania drugiej strony, a także nastaw się na chęć szerszego zrozumienia sytuacji – zdarza się, że na tej płaszczyźnie powstają niepotrzebne konflikty, a to przecież dobro dziecka powinno być na pierwszym miejscu.

  • Nie bój się nowoczesnych technologii

Idź z duchem czasu – miej na uwadze fakt, że współczesna szkoła wygląda inaczej niż placówki edukacyjne sprzed kilku-kilkunastu (kilkudziesięciu!) lat. Dużą i pomocną rolę mogą odgrywać w niej nowości technologiczne, np. różnego rodzaju platformy i programy edukacyjne. Zapoznaj się z nimi dokładnie, sprawdź, czy odpowiadają na potrzeby Twojego dziecka i jeśli jest taka możliwość, wspólnie je przetestujcie. Może być to nie tylko forma nauki, lecz także rozrywki, co pozwala budować u dziecka o wiele bardziej pozytywną perspektywę edukacji.

  • Siła przyjaźni

Wspieraj rozwój społeczny malucha – kontakty z rówieśnikami będą coraz ważniejsze w życiu Twojego dziecka. Nie izoluj więc swojego syna lub córki od kolegów i koleżanek z klasy, pozwalaj na nowe kontakty i buduj ich pozytywną wizję. Co ważne, ucz przy tym także stawiania granic i rozwiązywania konfliktów, które nieuchronnie dziecko będzie spotykało na swojej drodze. To bardzo ważne, bo jak wskazują eksperci, dzieci czujące się źle, niekomfortowo w sytuacjach szkolnym wykazują niższe poczucie własnej wartości. To ciężki bagaż, którego nikt nie powinien brać ze sobą w dalszą życiową drogę!

Bibliografia: