Lunchbox dla dzieci – jak przygotować zdrowy i pełnowartościowy posiłek dla dziecka

Mama szykuje lunchbox

Nie masz pomysłu na drugie śniadanie dla dziecka? Najczęściej dajesz mu kanapki z serem i wędliną, które wracają do domu jak bumerang? Czas na wprowadzenie małej rewolucji w szkolnych posiłkach dziecka! Podpowiadamy, jak przygotować zdrowy i pełnowartościowy lunchbox dla dzieci, który w dodatku zjedzą ze smakiem!

Mama szykuje lunchbox

Bento, śniadaniówka, lunchbox dla dzieci – do czego spakować jedzenie?

Frajda jedzenia rozpoczyna się już podczas jego rozpakowywania. Dlatego pojemnik, do którego spakujesz dziecku drugie śniadanie, powinien być nie tylko funkcjonalny, lecz także atrakcyjny dla dziecka. Ciekawe pod względem designu są lunchboxy dla dzieci inspirowane japońskimi bento. Zwykle mają prostokątny kształt i dużo przegródek. Do tego są ozdobione ciekawymi motywami z japońskich kreskówek, które mogą spodobać się dziecku.

Najlepszym rozwiązaniem na lunchbox dla dzieci są lekkie pojemniki z tworzywa sztucznego przystosowanego do kontaktu z jedzeniem, tzw. śniadaniówki. Najlepsze byłyby pojemniki szklane, ale dla ucznia, którego plecak i tak jest już przeciążony, będą zbyt ciężkie. Lunchbox dla dzieci powinien mieć szczelne zamknięcie, aby nic z niego nie przedostało się do plecaka. Wielkość pojemnika też ma znaczenie – powinna być dostosowana do ilości jedzenia, jakie zwykle zjada dziecko, aby uniknąć pustych przestrzeni i przesuwania się produktów w lunchboxie dla dzieci.

W sezonie jesienno-zimowym warto podawać dziecku ciepły posiłek do szkoły. W tym celu powinniśmy zainwestować w mały i poręczny termos z uchem – idealny na zupę lub inne ciepłe danie. Jedzenie zupy z termosu nie jest łatwe i nie jest odpowiednie dla przedszkolaka. Sprawdzi się dla dzieci w wieku szkolnym, zwłaszcza jeśli nie jadają obiadów w szkole. Trzeba nauczyć dziecko, by po otwarciu termosu sprawdziło temperaturę posiłku.

Co powinno znaleźć się w zdrowym lunchboxie dla dzieci?

Lunchbox dla dzieci powinien zawierać odpowiednią porcję jedzenia dla naszej pociechy. Uczniowie, którzy przebywają w szkole do 6 godzin, powinni zjeść co najmniej jeden posiłek, np. drugie śniadanie lub obiad. Dzieci spędzające w szkole więcej niż 6 godzin powinny spożyć dwa posiłki. Ważne jest zatem przygotowanie odpowiedniej ilości jedzenia. Jeśli Twoje dziecko zjada w szkole obiad, porcja jedzenia w lunchboxie powinna być odpowiednio mniejsza.

Idealny lunchbox dla dzieci składa się z:

  • pożywnego dania głównego, np. kanapki, wrapa, sałatki, owsianki, naleśnika, kotlecików,
  • dodatkowej porcji warzyw i owoców, np. pomidorki koktajlowe, jabłko, banan, marchewka pokrojona w słupki, pieczone frytki z dyni, batata czy kalarepki, koktajl owocowo-warzywny,
  • przekąski na słodko lub słono, opcjonalnie, gdy dziecko potrzebuje dodatkowej dawki energii ze względu na większą aktywność fizyczną (zajęcia wychowania fizycznego, trening po lekcjach), np. ,,kulki mocy” na bazie daktyli, domowe batoniki, ciasteczka owsiane czy chipsy warzywne.

W lunchboxie dla dzieci powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste, nabiał, chude mięso (najlepiej gotowane lub pieczone), dobre źródła tłuszczów (np. oliwa z oliwek, pestki dyni, orzechy, masło naturalne). Ale najważniejszym elementem lunchboxu dla dzieci są warzywa i owoce – surowe lub krótko gotowane, najlepiej na parze. Są źródłem witamin, składników mineralnych i cennych substancji bioaktywnych. Im mniej przetworzone warzywa i owoce, tym więcej znajduje się w nich witamin, zwłaszcza witaminy C i kwasu foliowego. Witamina C wzmacnia odporność, a kwas foliowy wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i krwiotwórczego. Kolor warzyw i owoców ma wpływ nie tylko na wygląd posiłków, lecz także ich wartość odżywczą. Rośliny zawdzięczają swoje barwy substancjom bioaktywnym zwanym polifenolami, które są świetnymi antyoksydantami. Podczas komponowania lunchboxów dla dzieci sięgajmy więc po różnokolorowe warzywa i owoce, aby zapewnić dziecku jak najbardziej urozmaiconą dietę.

Jak stworzyć idealny lunchbox dla dzieci?

Jak stworzyć idealny lunchbox? Przepisy dla dzieci powinny być przede wszystkim zdrowe i pełnowartościowe. Posiłki muszą składać się z jak najmniej przetworzonych produktów lubianych przez dziecko. Lunchbox dla dzieci nie może być nudny i monotonny. Dzieci jedzą oczami, więc przyciąga je jedzenie o ciekawych kształtach i kolorach.

W tworzeniu lunchboxów dla dzieci warto zainspirować się japońskim bento – to zbilansowany, kolorowy posiłek serwowany w pudełku. W przypadku bento ogromną uwagę poświęca się kwestii wyglądu jedzenia – warzywa i owoce muszą być ciekawie pokrojone i ułożone, a całość powinna być kolorowa. Poświęć chwilę, by zamienić zwykły posiłek w bajkowe jedzenie, które Twoje dziecko chętnie zje, np.:

  • połówki pomidorków zamień w biedronki (główkę i kropki biedronki zrobisz z czarnych oliwek) lub muchomorki (kropki zrobisz z ziarenek serka wiejskiego),
  • z ryżu lub kaszy uformuj misia,
  • ugotowane i obrane jajko zamień w kurczaczka (dziubek zrobisz z ugotowanej marchewki, a oczka z ziarenek pieprzu),
  • za pomocą foremki do ciastek wytnij ciekawe kształty z jabłek lub innych owoców.

Angażuj dziecko w przygotowanie posiłków. Z pewnością da mu to dużo frajdy i zaowocuje tym, że wróci ze szkoły z pustym lunchboxem i pełnym brzuszkiem.

Pomysły na lunchbox dla dzieci – przepisy na szybkie i zdrowe posiłki

Kreatywne kanapki

Najprostsze przepisy na lunchbox dla dzieci to kanapki. Jednak zwykła bułka z szynką i serem może się dziecku szybko znudzić, poza tym jest mało wartościowa pod względem odżywczym. Zamiast zwykłej białej kajzerki używaj do kanapek pieczywa z mąki pełnoziarnistej. Urozmaicaj kanapki dodatkiem świeżych warzyw – sałatą, papryką, rzodkiewką. Nie sprawdzą się tu tylko świeże pomidory i ogórki, które miękną i puszczają soki – dużo lepiej włożyć te warzywa do lunchboxa dla dzieci w całości.

Warto też przygotować dziecku kanapki z różnego rodzaju pastami warzywnymi. Można zrobić je na bazie ugotowanych strączków, np. ciecierzycy, soczewicy czy fasoli. Nasiona roślin strączkowych to źródło pełnowartościowego białka roślinnego, błonnika, składników mineralnych (żelaza, wapnia, cynku), a także witamin z grupy B. Kawałek ugotowanego buraczka czy marchewki albo suszone pomidory dodadzą paście kanapkowej słodkiego smaku i bajecznego koloru, co maluchy uwielbiają. Nie zapomnij o dodaniu ziół – świeżego koperku, natki czy suszonej bazylii. Przyprawy pomagają w lepszym trawieniu strączków.

Smakowite ,,zawijańce”

Dla przełamania nudy kanapki można zastąpić ,,zawijańcami” z tortilli lub naleśników. Wybierz pełnoziarnistą tortillę lub naleśniki z mąki razowej, a do środka włóż to, co zwykle wkładasz do kanapek – pastę warzywną, wędlinę, kawałki pieczonego mięsa, ser, sałatę, chrupiące warzywa. W ten sposób dajesz dziecku praktycznie to samo, ale wygląd potrawy zmienia się, dzięki czemu maluch chętniej zjada drugie śniadanie.

,,Zawijańce” to również świetny pomysł na słodki lunchbox dla dzieci. Przygotuj czekoladowe naleśniki – do tradycyjnego ciasta naleśnikowego dodaj 1-2 łyżki kakao i odrobinę ksylitolu. Posmaruj naleśniki masłem orzechowym 100% z fistaszków, dżemem truskawkowym bez cukru i ułóż na nich plasterki banana. Zwiń naleśniki i zapakuj do śniadaniówki. Lunchbox dla dzieci, w którym od czasu do czasu pojawi się coś słodkiego i jednocześnie zdrowego jest świetną alternatywą dla słodyczy.

Pożywne placuszki i kotleciki

Lunchbox dla dzieci powinien składać się z potraw, które są pożywne i łatwo zjeść je rączkami. Dlatego wszelkiego rodzaju placuszki i kotleciki świetnie sprawdzają się w szkolnych posiłkach dla dzieci. Przygotuj sycące, wytrawne placuszki – ciasto naleśnikowe wymieszaj z drobno pokrojonymi warzywami, kukurydzą konserwową i kawałkami chudego mięsa z kurczaka, a następnie usmaż na małej ilości oliwy lub upiecz w piekarniku. W przygotowaniu kotlecików można wykazać się jeszcze większą kreatywnością. Zrób je z mielonego mięsa z indyka, gotowanych nasion roślin strączkowych i warzyw. Do pieczonych kotlecików dla dzieci idealnie pasują buraki, marchewka, bataty, a nawet seler, który po upieczeniu zyskuje zdumiewająco dobry smak.