Fala upałów – jak chronić dziecko przed słońcem i udarem?

Pogoda na zewnątrz coraz piękniejsza, więc zaczynamy dłużej przebywać na słońcu. Weekendy nad jeziorem, wyjazdy nad morze, pikniki w parku. Niestety w przypadku małych dzieci dłuższe przebywanie na pełnym słońcu może być szkodliwe. Jak chronić dziecko przed upałem? Jak rozpoznać udar słoneczny i sobie z nim radzić?

Jak szybko niemowlę może przebywać na słońcu?

Według specjalistów dzieci do 6 miesiąca życia nie powinny przebywać na słońcu. Jest to związane z cieńszą skórą dziecka oraz mniejszą zawartością melaniny w skórze, która chroni przed niekorzystnym wpływem promieniowania oraz zmniejsza ryzyko oparzeń słonecznych. Oparzenia u dzieci są jednymi z głównych czynników rozwoju czerniaka, czyli raka skóry, w wieku dorosłym. Dermatolodzy zwracają również uwagę na fakt, że w skórze malucha znajduje się dużo komórek macierzystych, które bardzo łatwo ulegają mutacjom na skutek promieniowania słonecznego.

Jak chronić dziecko przed słońcem?

Niemowlęta poniżej 6 miesiąca życia należy bezwzględnie chronić przed słońcem, a kremy z filtrem należy stosować jedynie w niewielkiej ilości na odsłonięte miejsca, jeśli nie da się uniknąć ekspozycji na słońce. Należy także pamiętać o czapeczce na główkę dziecka.

Starsze dzieci powyżej 6 miesiąca mogą przebywać na słońcu, jednak należy ograniczyć ekspozycję w godzinach 11-16. Należy stosować preparaty z filtrem minimum 30 lub więcej, jeśli dziecko ma jasną skórę, włosy i oczy. U tak małych dzieci opiekunowie muszą pamiętać również o ochronie wzroku. Dziecko oprócz czapki powinno mieć okulary przeciwsłoneczne. Warto zwrócić uwagę, czy okulary, które kupimy, rzeczywiście posiadają odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Jak stosować kremy z filtrem?

Prawidłowa aplikacja kremów przeciwsłonecznych zapewni dziecku ochronę przez cały dzień. Kremy z filtrem należy nakładać około 30 minut przed ekspozycją i powtarzać aplikację mniej więcej co 2 godziny, ponieważ tyle działają zawarte w nich filtry. Jeśli krem ciężko rozsmarować – warto go wklepać, ze względu na jego konsystencję. Niemowlęta najlepiej rozebrać podczas aplikacji, ponieważ szkodliwe promienie słoneczne UV mogą przenikać przez tkaniny.

Najwięcej uwagi należy zwrócić na twarz dziecka, szczególnie nos i uszy, a także kark, ponieważ jak dobrze wiemy, te części ciała są najbardziej podatne na oparzenia słoneczne. Pamiętajmy, że kremy z filtrem aplikujemy po każdej wizycie w wodzie na nowo, ponieważ nawet te wodoodporne nie są dość trwałe. Po wyjściu z wody dziecko trzeba wytrzeć do sucha, ponieważ kropelki wody zwiększają moc promieni słonecznych.

Udar słoneczny – jak zapobiegać?

Dzieci narażone są na udar słoneczny już przy 25 stopniach Celsjusza, szczególnie w nagrzanych i źle wentylowanych pomieszczeniach. Udar cieplny to zaburzenie pracy ośrodka termoregulacji oraz odwodnienie. W takim wypadku dochodzi do zaburzenia pracy układu nerwowego oraz przekrwienia mózgu. Jest to sytuacja niebezpieczna u dzieci, dlatego musimy wiedzieć, jak zapobiec udarowi słonecznemu u dziecka.

Zabierając dziecko na plażę, musimy pamiętać o kilku zasadach chroniących je przed udarem oraz oparzeniami słonecznymi. Dla najmłodszych dostępne są kostiumy kąpielowe z filtrem UV, które ochronią maluszka. Jednak nawet jeśli nasze dziecko ubrane jest w taki kostium, powinno ono przebywać w zacienionym miejscu. Świetnie sprawdzą się do tego namioty plażowe, które są półokrągłe, ponieważ zapewniają jednocześnie ochronę przed słońcem, jak i przepływ powietrza. Maluchy do 6 miesiąca życia mogą przebywać w wózku pod parasolką, a starsze powinny mieć na głowie czapeczkę z oddychającego materiału. Ważną kwestią jest również odpowiednie nawodnienie dziecka oraz schładzanie ciała.

Objawy udaru słonecznego

Objawy udaru cieplnego mogą być na tyle ogólne, że trudno przypisać je właśnie do zbyt długiego przebywania na słońcu. Mogą przypominać nawet przeziębienie czy zatrucie pokarmowe. Do objawów udaru należą:

  • osłabienie,
  • mdłości i wymioty,
  • szum w uszach,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • dreszcze,
  • krwotok z nosa,
  • omdlenia.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego

W przypadku zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów należy przenieść pociechę do zacienionego, chłodniejszego miejsca. Pamiętajmy jednak, by unikać dużych różnić temperatur, ponieważ może to bardziej zaszkodzić. Nie wkładamy dziecka do zimnej wody! Najlepszym sposobem jest położenie malucha na plecach z lekko uniesionymi nogami. Zdejmujemy ciasne ubranko, a na kark i czoło kładziemy chłodne kompresy. W pierwszej chwili, jeśli dziecko czuje się bardzo źle, możemy zwilżyć mu włosy oraz przecierać twarz i ciało mokrą szmatką. Do picia podajemy elektrolity lub wodę z solą – w małych ilościach, lecz często. Następnie należy udać się z dzieckiem do lekarza, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. W przypadku niemowląt należy wezwać pomoc. To samo tyczy się dziecka, które omdlało. Od razu wzywamy pomoc i schładzamy ciało malucha.