Gotowanie dla dzieci to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza gdy jest się rodzicem niejadka. Jednak nie trzeba spędzać pół dnia w kuchni, aby podać pociechom danie, które zachwyci i zasmakuje. Gofry, naleśniki, zupa truskawkowa, podpłomyki – to tylko niektóre z nich. Poznaj 10 szybkich i prostych przepisów dla dzieci.
Przepisy dla dzieci na słodko
Gofry dla dzieci
Po przepis na gofry dla dzieci można sięgnąć w każdej kryzysowej sytuacji. Pyszne, chrupiące gofry są dobre na wszystko – poprawią nastrój, dodadzą energii, umilą każdy dzień. Takie danie z pewnością ucieszy każdego, tym bardziej, że jest bardzo proste w przygotowaniu.
- 1 ½ szklanka mąki pszennej
- 1 szklanka mleka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżka cukru (kryształowego lub cukru pudru)
- ½ łyżki cukru waniliowego
- 1 jajko
- 3 łyżki oleju roślinnego
- Szczypta soli
- Ulubione dodatki: sezonowe owoce, bita śmietana, cukier puder, dżem truskawkowy, syrop klonowy
Mąkę przesyp przez sitko. Dodaj proszek do pieczenia, cukier, cukier waniliowy i szczyptę soli. Wymieszaj. Oddziel żółtko od białka. Żółtko połącz z olejem i mlekiem. Przełóż wszystko do jednej miski. Delikatnie mieszaj mikserem, stopniowo dodając mąkę, a następnie ubite białko. Smaż na dobrze rozgrzanej gofrownicy. Gotowe gofry odkładaj na metalową kratkę do wystudzenia. Podawaj lekko ciepłe z ulubionymi dodatkami.
Placuszki jogurtowe z bananem
Przepis dla dzieci, który sprawdzi się na śniadanie, obiad i kolację to na pewno ten na placuszki jogurtowe z bananem. Można podawać je na ciepło lub zimno z dodatkiem ulubionych owoców, najlepiej sezonowych.
- 1 jako
- 2 łyżki cukru
- 180 ml jogurtu naturalnego
- 1 dojrzały banan
- 5 dużych łyżek mąki pszennej
Jajko zmiksuj z cukrem do uzyskania jednolitej masy. Dodaj jogurt i rozgniecionego widelcem banana. Wymieszaj energicznie. Niewielką ilość oleju rozgrzej mocno na patelni. Nakładaj małe porcje ciasta, smaż do zarumienienia brzegów. Obróć delikatnie na drugą stronę. Usmażone placuszki odkładaj na ręcznik papierowy. Podawaj lekko ciepłe, posypane cukrem pudrem i udekorowane malinami, borówkami lub innymi owocami.
Przepis na naleśniki dla dzieci
Dzieci uwielbiają naleśniki. Można je przyrządzić na tysiąc sposobów, za każdym razem łatwo, szybko i niedrogo.
- 2 szklanki mleka
- 1 szklanka mąki
- 1 jajko
- 2 łyżki cukru
- Szczypta soli
- Ulubione dodatki: śmietana, dżem, konfitura, cukier puder
Przesianą przez sitko mąkę wymieszaj z mlekiem i całym jajkiem. Dodaj szczyptę soli i 2 łyżki cukru. Dokładnie wymieszaj. Ciasto na naleśniki powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Aby było bardziej elastyczne, można dodać niewielką ilość ciepłej, przegotowanej wody. Smaż na mocno rozgrzanej patelni z niewielką ilością tłuszczu. Po 2-3 minuty dla każdej ze stron. Gotowe naleśniki podawaj z ulubionymi dodatkami.
Ryż z prażonymi jabłkami
Przepis dla dzieci na ryż z prażonymi jabłkami to pomysł na zdrowy, smaczny i pożywny posiłek, którego przygotowanie nie zajmuje dłużej niż godzinę. To świetna propozycja na każdą porę dnia – śniadanie, obiad, podwieczorek czy kolację. Ryż z jabłkami jest daniem lekkostrawnym, bardzo korzystnie wpływający nie tylko na układ pokarmowy, lecz także sercowo-naczyniowy i system immunologiczny.
- 1 szklanka ugotowanego ryżu
- 4 duże jabłka
- ½ cytryny
- 2 łyżki miodu
- Garść suszonych daktyli (lub rodzynek)
- Garść orzechów włoskich i ziaren słonecznika
- Łyżka masła
- Szczypta cynamonu
Rozgrzej na patelni masło. Umyte i obrane jabłka bez gniazd nasiennych zetrzyj na tarce. Tak przygotowane upraż na patelni bez przykrycia. Pokruszone orzechy włoskie i ziarna słonecznika zrumień na suchej patelni. Ugotowany ryż wymieszaj z miodem, daktylami, orzechami i słonecznikiem oraz szczyptą cynamonu. Przełóż połowę do naczynia żaroodpornego. Następnie nałóż prażone jabłko i przykryj je resztą ryżu. Wstaw do rozgrzanego na 150 stopni piekarnika, piecz około 30 minut. Podawaj na ciepło z bitą śmietaną.
Przepisy dla dzieci na każdą okazję
Zapiekanka z warzywami
To jeden z tych przepisów dla dzieci, który pozwala podać zwykle niechętnie jedzone warzywa w bardzo atrakcyjny sposób. Zapiekankę można podawać zarówno na obiad, jak i kolację. Jej przygotowanie nie wymaga wiele pracy i pozwala wykorzystać to, co akurat znajduje się w lodówce.
- 1 kg ziemniaków (może być makaron lub ryż)
- 2 cukinie
- 1 cebula
- 2 marchewki
- 2 ząbki czosnku
- Mała śmietana 12%
- 4 łyżki startego, twardego sera (gouda, grana padano, parmezan)
- Zioła prowansalskie
- Szczypta gałki muszkatołowej
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- Sól, pieprz
Ugotowane i ostudzone ziemniaki pokrój w paski, pozostałe warzywa także. Cebulę usmaż na maśle, doprawiając solą i pieprzem. Ziemniaki otocz w oliwie i ziołach. W wysmarowanym tłuszczem naczyniu żaroodpornym układaj naprzemiennie ziemniaki i wymieszane warzywa. Ostatnią warstwą powinny być ziemniaki. Do śmietany dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, szczyptę gałki muszkatołowej i starty ser. Wymieszaj. Przygotowanym sosem polej zapiekankę. Zapiekankę wstaw do rozgrzanego piekarnika (170 stopni). Piecz około pół godziny. Podawaj, jak lubicie – z natką pietruszki, prażonymi pestkami dyni, świeżymi ziołami.
Makaron ze szpinakiem i rodzynkami
Wielu rodziców nie podaje dzieciom szpinaku, z góry zakładając, że im nie posmakuje. A jednak szpinak może być pyszny, trzeba go tylko odpowiednio przyrządzić. Przepisów dla dzieci ze szpinakiem jest mnóstwo. Warto raz na jakiś czas przetestować któryś z nich w swojej kuchni. Może się okazać, że stanie się ulubionym daniem, pełnym zdrowia. W końcu liście szpinaku to bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, w tym witaminy C, beta-karotenu, luteiny, żelaza, magnezu i kwasu foliowego.
- 1 opakowanie makaronu spaghetti
- 20 dag świeżego szpinaku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 ząbki czosnku
- Szczypta zmielonych ziaren kolendry
- Garść rodzynek
- 2 łyżki startego, twardego sera
- Sól, pieprz
Zacznij gotować makaron. Zanim stanie się al dente, około 2 minuty przed końcem gotowania, dodaj umyte liście szpinaku. Gotuj jeszcze przez chwilę i razem odcedź. Czosnek podsmaż lekko na patelni, a następnie połącz z makaronem. Dodaj zmieloną kolendrę i rodzynki. Smaż przez chwilę. Podawaj ze startym parmezanem lub innym twardym serem.
Zupa truskawkowa z makaronem
Zupa truskawkowa to nie tylko danie obiadowe. Świetnie sprawdzi się na drugie śniadanie lub podwieczorek. Talerz chłodnej zupy doda energii i orzeźwi w chłodny dzień. Truskawki są pyszne i zdrowe, dlatego warto włączać je do codziennych przepisów dla dzieci.
- ½ kg truskawek
- 1 litr wody
- 25 ml jogurtu naturalnego
- 2 łyżki cukru (opcjonalnie)
- Łyżeczka mąki ziemniaczanej
Umyte truskawki (bez szypułek) przełóż do garnka i zalej wodą. Gotuj do miękkości – potrwa to około 5 minut. Do szklanki z niewielką ilością zimnej wody wsyp mąkę ziemniaczaną i cukier. Energicznie wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji bez grudek. Tak uzyskany kleik wlej do zupy, cały czas mieszając. Zagotuj, zabiel jogurtem. Podawaj z makaronem i świeżymi truskawkami.
Kolorowe frytki
Nie ma lepszego przepisu dla dzieci niż ten na frytki. Warto to wykorzystać i podać pociechom nie tylko tradycyjne frytki z ziemniaków, lecz także innych warzyw – batatów, buraków, marchwi, pasternaku, kalarepy, rzepy czy cukinii. Możliwości jest wiele, cel pozostaje niezmienny. Kolorowe frytki to zdrowe danie, które zniknie z talerzy z apetytem.
- Warzywa (ziemniaki, buraki, marchewka, cukinia itp.)
- Ulubione zioła (tymianek, bazylia, oregano)
- Oliwa z oliwek
- Sól i pieprz (czarny lub ziołowy)
Umyte i obrane warzywa pokrój w 1,5-centymetrowe słupki. Wymieszaj w oliwie i ziołach, dopraw solą i pieprzem. Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Możesz położyć obok gałązki świeżych ziół. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Piecz przez około 30 minut, w połowie pieczenia delikatnie obróć warzywa. Co jakiś czas sprawdzaj ich miękkość. Miękkie, zarumienione, kolorowe frytki podawaj z ketchupem lub ulubionym dipem.
Przepisy dla dzieci do wspólnego gotowania
Sałatka owocowa
Jednym z prostszych przepisów dla dzieci do wspólnego gotowania jest przepis na sałatkę owocową. Truskawki, kiwi i banany są miękkie, więc mali kucharze mogą uczyć się krojenia plastikowym nożem. Jagód, malin i jeżyn w ogóle kroić nie trzeba. Trzeba za to dokładnie je umyć, co maluchom na pewno sprawi radość. Sałatka owocowa to propozycja na wspólne przygotowanie pysznego lunchu.
- Ulubione owoce (banany, truskawki, maliny, jeżyny itd.)
- 2 łyżki płynnego miodu
- ½ cytryny
Większe owoce pokroić na mniejsze kawałki. Borówki, winogrona czy jeżyny zostawić w całości. Przełożyć do salaterki. Sok z cytryny połączyć z miodem. Takim słodko-kwaśnym sosem polać owoce i delikatnie wymieszać. Do sałatki można dodać grzanki lub makaron ryżowy. Świetnie nadadzą się też orzechy włoskie, nerkowce czy pestki słonecznika.
Podpłomyki z serem i pieczarkami
Do przygotowania podpłomyków potrzeba tylko mąki i wody. Takie proste chlebki można podawać z dowolnymi dodatkami – serkiem ze szczypiorkiem i rzodkiewką, sosem pomidorowym z bazylią, szynką parmeńską z jajkiem i rukolą lub, jak w poniższym przepisie dla dzieci, z serem i pieczarkami. Sposób przygotowania jest dziecinnie prosty, więc tym bardziej warto zaangażować do współpracy najmłodszych domowników.
- 2 szklanki mąki pszennej
- ¾ szklanki ciepłej wody
- Sól
- Ulubione przyprawy (majeranek, tymianek, bazylia, natka pietruszki itp.)
- 20 dag sera żółtego
- Kilka pieczarek
- 1 łyżka masła
Ser zetrzeć na tarce. Pokrojone pieczarki usmażyć na maśle. Mąkę przesiać przez sitko, połączyć z solą i przyprawami. Stopniowo dolewać do niej ciepłej, przegotowanej wody, jednocześnie ugniatając ciasto. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne. Ugnieść w kulkę i podzielić na kilka mniejszych części. Każdą cienko rozwałkować i smażyć na suchej patelni z obu stron. Po przewróceniu na drugą stronę nałożyć ser i pieczarki. Smażyć aż ser się rozpuści. Podawać posypane ziołami z aromatycznym dipem.