Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Nauka klockami

Kategoria: W domu

Wiek: 3-5

Czego potrzeba: Klocki

Small boy playing blocks

       Klocki – jedne z najlepszych zabawek, które od pokoleń cieszą dzieci. Zabawa klockami rozwija wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową i kreatywność. Klocki mogą być bardzo przydatne przy nauce liczenia czy rozpoznawania kolorów. W trakcie zabawy klockami możemy nauczyć malucha rozróżniania kształtów, wielkości (mniejszy-większy), relacji przestrzennych (prawo-lewo). Zabaw z klockami jest bardzo wiele, przykładowymi są:

  • rozróżnianie kolorów: pokazujesz dziecku jednokolorowy klocek i nazywasz jego kolor, następnie prosisz aby podało Ci klocek o konkretnym kolorze (taka sama zabawa może zostać zastosowana przy nauce kształtów)
  • klasyfikowanie (mniejszy-większy): ustawiasz obok siebie wieże z klocków i wyjaśniasz znaczenie mniejsze-większe
  • liczenie: ustawiacie wspólnie kilka klocków, które razem liczycie
  • budowanie: wspólnie ustawicie z klocków miast, a następnie małym samochodzikiem przejeżdżacie wzdłuż ulic tak aby nie uszkodzić zabudowań

Klocki można również wykorzystać do nauczenia starszych dzieci tego, jak funkcjonować w społeczeństwie i radzić sobie w różnych sytuacjach. Kolorowe klocki to gotowe narzędzie do opowiadania historii dziecku i do tego by przez zabawę edukować. Możemy np. zorganizować zabawę w dom, w pracę, w kolejkę na poczcie czy sytuację na drodze. Układamy – wspólnie z dzieckiem! – odpowiednie figury z klocków, a następnie opowiadamy dziecku historię wykorzystując klocki. Oczywiście nasza pociecha również jest zaangażowana, bawi się, odpowiada na nasze pytania, wymyśla ciąg dalszy i w ten sposób uczy się zasad współżycia, tolerancji, równości i tego, jak radzić sobie w różnych sytuacjach.