Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Sen jest kluczowy!

Little girl sleeping in the bed with her toy

       Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Nasza pociecha powinna sypiać regularnie, co najmniej 8 godzin dziennie. Co w sytuacji kiedy nie lubi chodzić wcześnie spać?

    Pomyślmy, kto z nas lubił wczesne chodzenie spać, gdy był dzieckiem? Nikt! Zawsze właśnie wtedy najciekawsze rzeczy pozostawały do zrobienia, opowiedzenia, obejrzenia czy posłuchania. To wieczorami, kiedy wszyscy są już w domu, zazwyczaj możemy spędzić spokojne chwile w ciepłym rodzinnym gronie. Znajdźmy wieczorem czas dla dziecka, spędźmy go wspólnie, a malucha otoczmy troską oraz ciepłem. Nie starajmy się za wszelką cenę zmusić go do spania.

       Gdy dziecko ma kilka miesięcy, najczęściej usypiamy je na rękach lub w naszym łóżku. Pilnujmy jednak aby nie weszło mu to w nawyk, ponieważ przychodzi czas, kiedy dziecko musi zacząć spać w swoim własnym łóżeczku. Nasz maluch sam tego chce i potrzebuje, my zaś musimy zdać sobie sprawę, że jest to konieczne dla jego prawidłowego rozwoju. Owszem, przyjemnie jest opowiadać dziecku bajki czy czytać książkę na dobranoc, ale nie możemy tego robić wiecznie. Przychodzi czas, kiedy wystarczy chwila rozmowy, buziak na dobranoc i dziecko usypia samodzielnie. Pozwólmy mu na to, zazwyczaj to sami rodzice sztucznie przedłużają czas niesamodzielności dzieci w zasypianiu.

       Ważne jest aby zadbać o najbliższe otoczenie malucha. Pamiętajmy, by pokój dziecka stał się miejscem, które uwielbia i chce spędzać w nim czas. Dziecko powinno mieć swoje miejsce do zabawy, nauki, a przede wszystkim do spania. Pokój to dla dziecka miejsce szczególne, to przestrzeń która łączy świat jego wyobraźni ze światem rzeczywistym, dlatego pełni jedną z kluczowych ról w rozwoju naszego malucha. Szczególną uwagę należy zwrócić na łóżko, ważne jest aby stało w odpowiednim miejscu – nie tuż pod oknem, ponieważ maluch może wystraszyć się odgłosów pochodzących z zewnątrz. Dziecko po przebudzeniu powinno mieć widok na drzwi czy przestrzeń pomieszczenia. Kolory ścian powinny być stonowane i spokojne. Dziecko samo wniesie do niego barwy wraz ze swoimi ubrankami, zabawkami i rysunkami. Dlatego tak ważne jest ograniczenie podstawowych kolorów do dwóch, trzech. Niech pokój i miejsce do spania wywołują u dziecka dobre skojarzenia – z bezpieczeństwem, pewnością i spokojem.

       Postarajcie się, aby wokół zasypiania wytworzył się pozytywny i przyjemny rytuał, w ramach którego Wasze dziecko będzie się wyciszać i uspokajać po dniu w szkole oraz nabierze sił na kolejny dzień. Sen to regeneracja organizmu – zarówno dziecka, jak i Twojego!