Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Rozwój ruchowy dziecka

2

    Okres przedszkolny u każdego dziecka to bardzo ważny czas. Dziecko intensywnie rośnie i potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Rolą rodziców jest zapewnienie mu jej i zadbanie, by ten czas spożytkowany był jak najbardziej efektywnie.

   Warto pamiętać, że dziecko nie męczy się biegając po parku, jeśli robi to we własnym tempie. Nie należy  zmuszać go do spacerowania przy naszym boku – przedszkolak nie jest jeszcze w stanie dostosować się do rytmu i tempa kroków osoby dorosłej. Przymuszanie go może skutkować skrzywieniami kręgosłupa i wadami postawy. Podobnie nie ingerujcie w jego zabawy na placu zabaw – upewnijcie się, że sprzęty są bezpiecznie i pozwólcie maluchowi na jego własne tempo. To pomoże mu w prawidłowym rozwoju.

      Co prawda dzieci mają zagwarantowaną dawkę ruchu w przedszkolu, jednak w tym wieku jest ona niewystarczająca i warto wzbogacać ją o rodzinne gry i zabawy ruchowe.

    Poza samym ruchem, warto zadbać o to, by dziecko zachowywało właściwą postawę. Zarówno w trakcie zabawy, jaki i zajęć bardziej statycznych. Dzieci, które zaczną się garbić w tak wczesnym wieku, mogą później nabawić się trwałych i nieodwracalnych wad postawy.

     Poza ruchem istotne jest także zbilansowane odżywianie. Pomoże ono w zachowaniu odpowiedniej wagi i sprawności fizycznej dziecka. Planując jego posiłki oraz aktywności, warto ograniczyć ilość spożywanych słodyczy, a zwiększyć czas spędzany na grach i zabawach na świeżym powietrzu.

Przykładowe ćwiczenie dla malucha:

Wyścig wielbłąda

    Potrzebujecie kawałka podłogi lub wolnej przestrzeni w parku. Ustawcie się w pozycji wielbłąda, czyli na czworakach, ale nie na kolanach, a z wyprostowanymi nogami. Pamiętajcie, że wypięta pupa ma przypominać garb. Gdy uda się Wam ustawić we właściwej pozycji – rozpocznijcie zawody! Aby utrudnić rywalizację – spróbujcie odwzorować też chód wielbłąda. Chodzi on symetrycznie, więc najpierw przestawiacie lewą rękę i nogę, a następnie prawą rękę i nogę.