Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Poznawanie literek w domu

porady3

     Choć dzieci uczą się czytania w szkole, gdy mają 6 lat, warto ułatwić im ten proces i rozpocząć oswajanie ich z literkami wcześniej. Młodsze (cztero- i pięcioletnie) dzieci szybciej przyswajają widzę, niż ich starsi koledzy, dlatego, jeśli widzisz, że Twój szkrab jest ciekawy świata i chętnie poznaje nowe rzeczy – wprowadź do codziennego rozkładu dnia porcje literek J

    Przede wszystkim zmień swoje podejście do nauki. Podobnie jak ze sprzątaniem, czy odrabianiem lekcji (na późniejszym etapie edukacji) – poznawanie literek musi być dla dziecka zabawą. Długie i żmudne poznawanie elementarza nie sprawdzi się w przypadku kilkulatka. Podczas nauki musisz postawić na kreatywne rozwiązania!

     Do wyboru masz klocki z literkami (niektóre z nich wydają dźwięki), magnesy na lodówkę lub tablicę (to świetny pomysł, by wymienić na literki kolorowe warzywka lub inne magnesy), książeczki, w których poszczególne literki skojarzone są ze zwierzątkami lub prostymi przedmiotami, etc. etc. Możliwości jest nieskończenie wiele, zwłaszcza że dużo rzeczy możesz wykonać samodzielnie, np. literki z kolorowej modeliny czy masy solnej. Już sam proces formowania ich jest doskonała okazją, by dziecko poznawało kształty dźwięków. Pamiętaj, że Tobie także powinno to sprawiać przyjemność. Dzieci są bezkonkurencyjnie w odczytywaniu mowy ciała i wyłapywaniu niewerbalnych komunikatów. Jeśli maluch wyczuje, że zmuszasz się do takich zabaw – sam szybko się zniechęci i nie da się namówić na kolejne próby.

      Jeśli zdecydujesz się na zapoznanie swojego malucha z literkami pamiętaj o jeszcze innych zasadach. Poza ciekawą formą nauki i Twoim entuzjazmem ważna jest także cierpliwość. To, że kilkulatki są pojętne i szybko się uczą, nie oznacza, że już po godzinie z literkami, będą bez przeszkód je rozpoznawały. Warto taką nauko-zabawę podzielić na małe porcje i rozłożyć w czasie. A także zacząć od rzeczy, które są maluchowi już znane. Nie bez powodu jednymi z pierwszych słów, które poznają dzieci są „mama i tata”. Warto wykorzystać naturalne zainteresowania dziecka i uczyć go np. za pomocą ulubionych zabawek. Dodatkowo pamiętaj, by nie robić niczego na siłę. Jeśli dziecko nie interesuje się literkami – nie zmuszaj go i odłóż próbę na późniejszy czas. Może się to wiązać z koniecznością powściągnięcia Twojej własnej ambicji, ale to zaprocentuje w przyszłości. Ważne, by ucząc malucha brzmienia liter, nie używać form „ky”, „gy”, „ef”, „ha”, tylko „k”, „g”, „f”, „h”. W ten sposób będzie mu łatwiej potem składać te dźwięki w wyrazy.

      Pamiętaj także, że dziecko uczy się przez naśladownictwo. Będzie Ci łatwiej zainteresować go literkami, gdy będzie widział, że i Ty, i mąż lub starsze dzieci, czytacie książki lub prasę. Dziecko – choćby z czystej ciekawości – zacznie interesować się tym, co Was tak pochłania.