Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Pamiętaj o powietrzu!

vis1

      Złota polska jesień nie trwa długo. Wykorzystajmy ją, aby jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że przebywanie na dworze jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia dziecka!

     Oczywiście najlepiej jeśli w Waszej okolicy znajduje się park, łąka, a może nawet góry czy morze. Wyjście do lasu czy na łąkę może być znakomitą okazją do edukacji dziecka w zakresie tajemniczego świata roślin i zwierząt. Możemy opowiadać dziecku o zastosowaniach określonych drzew, krzewów czy ziół, które napotkamy na naszej drodze. Dzieci uwielbiają historie i dlatego możemy przy okazji takiej wycieczki powspominać nasze własne dzieciństwo albo opowiedzieć bajkę, która rozgrywa się w lesie. Leśne duszki czy pasikoniki nie śpią!

     Jeśli zdecydujemy się spędzić czas nad stawem bądź jeziorem, przede wszystkim musimy zadbać o bezpieczeństwo dziecka, może być to również świetne miejsce do zabawy – możemy np. puszczać statki na wodzie i opowiadać dziecku o świecie morskich zwierząt, ryb czy glonów. Jeśli znajdziemy się w górach spróbujmy puszczać latawce, które wcześniej sami skonstruujemy z naszą pociechą. Możemy w tym czasie opowiadać dziecku o zasadach ekologii i np. o tym, jakie znaczenie ma wiatr – naturalne źródło energii, które napędza latawce, ale również może ogrzewać nasze domy. Ekologiczną lekcję możemy przeprowadzić także w lesie, który jest naturalną fabryką papieru. Opowiedzmy naszym pociechom o tym, że warto myśleć czy musimy coś koniecznie wydrukować i przypomnijmy im, że drzewa to również żywe stworzenia. To będzie znakomita lekcja na przyszłość.

     Wychodząc na spacer z dzieckiem – jesienią bądź zimą – musimy pamiętać o odpowiednim stroju. Najlepiej jeśli maluch będzie ubrany na tak zwaną cebulkę, tak by łatwo było zdjąć niepotrzebną warstwę. Hartowanie polega na przyzwyczajaniu organizmu dziecka do zmian temperatur i warunków pogodowych. Zły wpływ na odporność dziecka ma zarówno wychłodzenie jak i przegrzanie. Dlatego na spacer w deszczowy dzień powinniśmy zabrać pelerynę przeciwdeszczową, a kiedy jest chłodno i wieje wiatr, nie zapomnijmy o nakryciu głowy. Pamiętajmy też aby zabezpieczyć stopy dziecka przed wilgocią – świetnie sprawdzą się kalosze i ciepłe skarpetki. Tak przygotowani możemy śmiało ruszać na spacer na świeżym powietrzu!

     Świeże powietrze daje dzieciom energię, pozwala wypocząć i nabrać sił na inne zadania. Pamiętajmy, żeby każdego dnia nasza pociecha spędziła choć trochę czasu na podwórku, łące, parku czy lesie.