Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Mama i tata – co kto robi?

child and his dad play with building blocks

    Dziecko potrzebuje uwagi obojga rodziców, dlatego mama i tata mają do spełnienia określone zadania w wychowaniu swojego maleństwa. Właśnie, na czym polegają role mamy i taty oraz dlaczego są tak ważne w rozwoju dziecka?

     Mówi się, że to mama jest bardziej związana z dzieckiem i to ona powinna głównie się nim zajmować. Nic bardziej mylnego! Czasy, w których głównym zadaniem mężczyzny było zapewnienie rodzinie zwierzyny na kolację, a zadaniem kobiety było pilnowanie ognia w palenisku minęły bezpowrotnie. Jak zatem powinien wyglądać rozsądny podział obowiązków? Przede wszystkim obydwoje rodzice powinni być zadowoleni. Oczywiście w przypadku małego dziecka rzeczą, której nie może wykonywać ojciec jest – karmienie piersią. Jeśli kobieta nie karmi, wówczas tata, z równym zaangażowaniem powinien wstawać do maluszka w nocy i podać mu butelkę. W pierwszych miesiącach życia to głównie mama opiekuje się i spędza czas z dzieckiem, karmi je, przewija, usypia, wychodzi na spacery. Kiedy tata wraca z pracy powinien pomyśleć o odciążeniu mamy od codziennych rutynowych obowiązków i również zająć się maleństwem, tak by mama każdego dnia znalazła czas dla siebie.

     Pamiętajmy o tym, aby już od pierwszych miesięcy życia spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu wspólnie. Obydwoje musicie zajmować się Waszą pociechą w takim samym stopniu. Najlepszy model podziału obowiązków rodzice powinni wypracować sobie sami, im szybciej to zrobią tym lepszy wpływ będzie miało to na relacje wszystkich domowników. Wychowywanie dzieci to najważniejsza i najbardziej odpowiedzialna rola w życiu człowieka. Należy pamiętać, że model rodziny, jaki dziecko obserwuje na co dzień w domu, będzie miał wpływ na jego rozwój oraz późniejsze życie. Wychowanie dziecka powinno być przyjemnością i sprawiać radość, a nie stawać się powodem kłótni i nieporozumień.

    W celu uniknięcia konfliktów co do liczby obowiązków, dobrym rozwiązaniem jest wypisanie na kartce w kolumnach wszystkich obowiązków domowych (nie tylko tych związanych z codzienną opieką nad dzieckiem). W przygotowanym zestawieniu nie ujmujmy tylko zmian pieluch, karmienia dziecka, gotowania kaszek, pilnowania dat szczepień i wizyt lekarskich. Należy uwzględnić również codzienne domowe obowiązki np. odprowadzanie do przedszkola, gotowanie, porządki, mycie okien, odkurzanie, zakupy, płacenie rachunków, itp. Następnie obok tych czynności dopisać kto częściej się je wykonuje. Wówczas łatwo zauważyć jak rozkłada się podział obowiązków w rodzinie i wypracować wspólny kompromis.

     Spróbujcie czasem zamienić się standardowymi rolami. Jeśli to mama codziennie rano karmi dziecko, pewnego dnia może spróbować zrobić to tata. Jeśli to mama ubiera pociechę, tata również powinien potrafić to zrobić. Oczywiście, każdy rodzic jest nie do zastąpienia, ale nie znaczy to, że każdy ma do wykonania tylko swoje określone role i nie powinien starać się zająć dzieckiem w sposób całościowy. Drogie Panie, nie dajcie swoim mężom pozostać typowymi ojcami. Na dzisiejsze czasy potrzeba ojców wrażliwych, czułych i troskliwych. Także Panie i Panowie, do roboty!