Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Jak pomagać dziecku radzić sobie z emocjami

1

Emocje to nie tylko wewnętrzne przeżycia, lecz także to, jak je okazujemy i jak postrzegamy rzeczywistość wokół nas. Towarzyszą człowiekowi od urodzenia, a sposób ich przeżywania jest bardzo indywidualny. Zależą m.in. od temperamentu, tempa rozwoju, sposobu wychowania. Niemniej wszystkie są ważne. Nie można ich unikać, ale trzeba nauczyć się je wyrażać.

Czasami nawet dorośli nie są w stanie poradzić sobie ze swoimi emocjami, a co dopiero dzieci. Jak więc pomóc dziecku, aby radziło sobie z emocjami, które dopiero poznaje? Wsparcie powinno przyjść w pierwszej kolejności od najbliższych, a więc rodziców. To właśnie w domu rodzinnym maluch najlepiej ćwiczy i rozwija swoje reakcje. Uczmy nasze pociechy przeżywania emocji i dzielenia ich z nami. Stanie się to wtedy, gdy poświęcimy im czas i uwagę, gdy będziemy z nimi rozmawiać, słuchać, a przede wszystkim kiedy będziemy starali się zrozumieć to, co przeżywają. Pytajmy maluchy o to co czują, a także jak czują się inni ludzie. Taki dialog staje się dla dziecka nauką rozpoznawania i nazywania różnych stanów emocjonalnych. Jako dorośli na każdym kroku podpowiadajmy młodemu człowiekowi jakie mogą być sposoby poradzenia sobie z niezbyt miłymi przeżyciami. Gdy dziecko nie ma ochoty mówić o tym, co je martwi, możemy czytać mu lub opowiadać ciekawe historie, w których ktoś, kto ma problemy, pokonuje je. Opowieści należy omawiać z maluchem, pomóc mu nazwać emocje bohaterów oraz przeanalizować sposoby radzenia sobie z nimi. Taka historia, może dostarczyć młodemu człowiekowi wzorców zachowań, z których będzie czerpał w przyszłości.

Aby pomagać dziecku odnajdywać się w świecie emocji, starajmy się akceptować wszystkie jego nastroje. Zwracajmy jednak uwagę na sposoby ich wyrażania. Gdy maluch próbuje rozładować swoje emocje na innych osobach, nauczmy go zachowywać się w taki sposób, aby nikogo nie ranić.

Dziecko uczy się wielu reakcji na podstawie obserwacji zachowań dorosłych. Dlatego sami, jako rodzice, przekazujmy mu jak najlepsze wzorce do naśladowania. Gdy zauważamy, że nasza pociecha wyraża określone emocje w nieodpowiedni sposób, zwróćmy uwagę jak sami je prezentujemy. Dajmy dziecku najlepszy przykład, by mogło od nas czerpać model prawidłowego reagowania w danych sytuacjach.