Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Jak dziś być dobrą mamą?

5

    Każda z nas chce być najlepsza dla swojego największego skarbu. Dobrze  wiemy, że nie jest to takie, szczególnie w zmieniających się okolicznościach. Jak dziś być dobrą mamą?

Nie staraj się być idealną matką

Po pierwsze i najważniejsze, zapomnij o tym, że będziesz idealną mamą! Nigdy nie osiągniesz tego stanu, a więc nie staraj się nawet do niego dążyć. Daj swojemu dziecku tyle, ile możesz, ale nie staraj się być idealna, jak Twoja mama, babcia czy koleżanka. Jesteś taka, jaka jesteś i taką będziesz też mamą. Staraj się być, jak najlepsza, ale zapomnij o ideałach, bo one nie istnieją.

Nie rób wszystkiego sama

Dziecka nie wychowujemy same – pamiętaj o tym, że ma ono też ojca. Masz partnera, męża, a do tego rodzinę, przyjaciół, którzy mogą Ci pomóc. Nie jesteś sama i nie możesz robić wszystkiego sama. Nie sposób połączyć pranie, sprzątanie, gotowanie, pracę, bieganie, bycie na bieżąco z filmami i wieloma innymi rzeczami. Nie przejmuj się tym – to normalne. Otacza Cię wiele życzliwych osób, które chętnie pomogą Ci w codziennych obowiązkach. Zauważ je!

Nie obwiniaj się

Najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić to zacząć się obwiniać – o to, że dziecko zaniedbane, że głodne, że płacze, że dom nieposprzątany i jeszcze wiele, wiele innych rzeczy nie jest idealnie. Obwinianie się w niczym nie pomoże! Jak już ustaliliśmy ideałów nie ma. Nie wyrzucaj więc sobie, jeśli nie zrobisz wszystkiego. Miej plan dnia i działaj według planu, a nie dokładaj sobie dodatkowych obowiązków do zrobienia. Skup się na tym, co ważne i nie obwiniaj się za to, na co nie masz wystarczającego wpływu!

Rób coś dla siebie

Dziecko zmienia życie, wywraca je do góry nogami, ale pamiętaj, że ono nie może być całym Twoim światem. Musisz mieć również czas dla siebie. Powinnaś znaleźć czas na relaks, książkę, film czy kawę z koleżankami. Nie możesz być tylko w domu, nie jesteś opiekunką, lecz mamą, a więc Twoim zadaniem jest zadbanie o dziecko, dom i siebie samą również!