Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Jak dbać o zęby dziecka?

teeth brushing

    Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna rozpocząć się jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka u naszego malucha. Dziecko rodzi się ze wszystkimi zębami, które są ukryte pod dziąsłami, dlatego tak istotna jest ich higiena już od pierwszych miesięcy życia. Nie zapominajcie o tym, szczególnie że dzieci najczęściej nie przepadają za myciem swoich ząbków.

        Po pierwsze, pamiętaj że o mleczaki, mimo tego, że będą służyć maluszkowi tylko kilka lat, należy dbać równie troskliwie jak o zęby stałe. Pierwsze z nich pojawiają się już po 6 miesiącach życia. W celu pielęgnacji dziąseł u najmłodszych dzieci (0-2 lata), po karmieniu przecieraj je delikatną ściereczką lub gazikiem, dzięki temu usuniesz z ich powierzchni kleistą warstwę (płytkę bakteryjną), która może powodować próchnicę. W aptekach można znaleźć również specjalne szczoteczki dla niemowląt – nakładane na palec, dzięki temu mycie pierwszych zębów można połączyć z masażem dziąseł, zwłaszcza przy bolesnym ząbkowaniu. Pierwsze zęby należy przemywać wodą lub specjalną pastą (bez fluoru) dwa razy dziennie przy użyciu miękkiej szczoteczki (oznaczone symbolem 0-2). U dzieci powyżej 2 roku życia należy rozpocząć stosowanie pasty z fluorem (jednak nie więcej niż wielkość ziarenka grochu). Po umyciu ząbków musimy przypilnować aby dziecko wypluło wszystko z buzi i przepłukało usta wodą. Na pierwszą wizytę kontrolną u stomatologa warto wybrać się z maluchem jeszcze przed 1 rokiem życia. Kolejne systematyczne wizyty (co 6 miesięcy), należy rozpocząć po 3 roku życia, kiedy jeszcze nic niepokojącego się nie dzieje. W ten sposób zaczniemy oswajać dziecko z gabinetem, sprzętem oraz stomatologiem, a dzięki temu wizyta związana z borowaniem i plombowaniem zębów nie zakończy się płaczem, histerią i krzykiem. Starszym dzieciom (6-9 lat) musimy przede wszystkim wyjaśnić, że wypadanie mlecznych zębów to całkowicie normalne zjawisko, a w ich miejsce pojawią się zdrowe i mocne zęby stałe. Dopóki dziecko samo nie będzie w stanie systematycznie i konsekwentnie dbać o swoje zęby, rodzice powinni mu pomagać w tych czynnościach. Szczególną uwagę należy zwracać na zęby odcinka bocznego, tam może gromadzić się płytka bakteryjna, przyczyniająca się do powstawania próchnicy.

       Po drugie, wyrób u dziecka dobry nawyk mycia zębów. Naucz swoje dziecko, że o zęby i higienę jamy ustnej należy dbać codziennie. Pokaż jak Ty robisz, róbcie to wspólnie i przypilnuj by ono też stosowało się do dobrych zasad. Postaraj się, aby mycie ząbków stało się dla dziecka przyjemnością, a nie jedynie przykrym obowiązkiem. Wprowadź rytuał związany z tą czynnością np. dreptanie pingwina w drodze do łazienki, piosenka po zakończonym myciu, robienie śmiesznych min do lustra.

      Po trzecie, zadbaj o dobry sprzęt. W trakcie wspólnych zakupów wybierzcie szczoteczkę, pamiętaj aby miała zaokrąglone krawędzie, małą główkę, antypoślizgowy uchwyt (szczoteczkę wymieniaj co miesiąc). Dzieci uwielbiają kolorowe szczoteczki z ich ulubionymi postaciami z bajek, dodatkowo zaopatrzcie się w kolorowy kubeczek do płukania ust oraz klepsydrę odmierzającą czas. Dzięki takiemu przygotowaniu mycie zębów już nigdy nie będzie przykrym obowiązkiem a stanie się doskonałą zabawą!.