Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

DZIECKO W PODRÓŻY – samolotem, pociągiem czy samochodem

VisolVit_dziecko_sz

 

Do każdej podróży z dzieckiem należy się dobrze przygotować. Dzięki temu droga upłynie bez zbędnego stresu i… nudy.

Dla większości rodziców wyjazd z dzieckiem na urlop to prawdziwe wyzwanie. Jeżeli dobrze zaplanujemy wakacyjną podróż, nasza mała pociecha zapamięta wyjazd jako dobre i miłe doświadczenie. Podczas podróży trzymaj się dwóch prostych zasad:

 • Musisz mieć pod ręką: przekąski, napoje, zabawki, wilgotne chusteczki, lekki kocyk, ubranka na zmianę.
 • Zabierz ze sobą książeczkę zdrowia, podręczne leki i akcesoria.

 

Nie da się przewidzieć wszystkich drogowych niespodzianek, ale wielu z nich można uniknąć.

SAMOLOT

Lot samolotem bywa stresujący nie tylko dla rodziców, ale również dla dzieci. Do bagażu podręcznego wkładamy tylko te rzeczy, które są niezbędne. Jeśli lot jest krótki, warto ograniczyć liczbę zabawek dziecka do minimum. Zajmują sporo miejsca, a nasza pociecha i tak może być bardziej zainteresowana podróżą w chmurach. Na pokładzie samolotu będzie się sporo działo, więc przed lotem warto wytłumaczyć dziecku, co je czeka. Jeśli lot jest długi, dobrym pomysłem jest podarowanie dziecku nowej zabawki – niespodzianki. Czegoś, co odwróci uwagę od monotonnej podróży. Dziecko skupi się na swojej nowej rzeczy i nie będzie się nudzić.

Można też zaangażować dziecko w ciekawe zabawy, które zawsze są pod ręką – kółko i krzyżyk, papier, kamień, nożyczki, rozwiązywanie łamigłówek.

A teraz ciekawostki:

 • Podczas startu i lądowania daj dziecku lizaka – ssanie odetka mu uszy.
 • Warto skorzystać z opcji priority boarding – dzięki tej usłudze można zostać odprawionym w pierwszej kolejności i zająć dogodne dla rodziny miejsce.

 

POCIĄG

W pociągu usiądźmy bliżej korytarza. Umożliwi to swobodną obserwację tego, co dzieje się w wagonie. Jeśli zaś zajmiemy miejsce przy oknie, to czas w podróży umilą zabawy typu kto pierwszy zobaczy. Warto zabrać karty do gry w Piotrusia, a zawsze sprawdza się  zabawa w państwa-miasta.

A teraz ciekawostka:

 • Wielu przewoźników ma specjalne przedziały dla opiekunów z dzieckiem do 4 lat.
 • Na nocny przejazd warto wykupić przedział sypialniany, aby dziecko mogło pójść spać.

 

SAMOCHÓD

Upał to wróg podróży samochodem. W upalny dzień najlepiej wyjechać wcześnie rano albo późnym wieczorem. Ma to wiele zalet – dziecko może spokojnie spać, na drodze jest mniejszy ruch, a temperatura jest bardziej komfortowa. Warto też unikać podróży w dniach poprzedzających długie weekendy – nie stracimy czasu na stanie w korkach.

Czas spędzony w drodze zostanie miło zapamiętany,  jeżeli zabierzemy kilka ulubionych zabawek dziecka – książeczek, gier obrazkowych, płyt cd z ulubioną muzyką lub bajką. Warto w czasie drogi robić postoje (przynajmniej raz na dwie godziny). W tym czasie dziecko powinno wyjść z samochodu i rozprostować nogi, zjeść posiłek, skorzystać z toalety.

A teraz ciekawostki:

 • Uważaj na klimatyzację – jest niebezpieczna dla zdrowia. Różnica temperatur w aucie i na zewnątrz nie powinna przekraczać 5ºC.
 • W sklepach dostępne są gry polecane specjalnie na podróż – warcaby, statki, gry planszowe (pionki wciska się w specjalne otwory i dzięki temu nie przemieszczają się)
 • Aby uniknąć nudności podczas drogi najlepiej podać dziecku posiłek 1,5 godziny przed rozpoczęciem podróży.
 • Podawaj do picia tylko wodę mineralną!
 • Gdy Twoje dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, zaopatrz się w środki polecane w podróży np. Visolvit® Junior Loko- suplement diety w postaci wiśniowych lizaków zawierające imbir, który łagodzi odczucia wymiotne i wpływa na dobre samopoczucie podczas podróży.

Szerokiej drogi na urlop!