Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Dziecko idzie do przedszkola

visolvit-www-artykul

Okres przedszkolny to zazwyczaj miły czas zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców, chociaż początki bywają różne. Niektóre dzieci od razu dobrze czują się w nowym miejscu, inne potrzebują więcej czasu na aklimatyzację. Warto więc pomyśleć, jak przygotować malucha i siebie do łagodnego wejścia w ten etap i do tego, aby dziecko chętnie chodziło do przedszkola.

Zacząć można przede wszystkim od przyzwyczajania naszego malucha najwcześniej, jak to możliwe do kontaktów z innymi dziećmi, a następnie zachęcania do zabawy z nimi np. na placu zabaw. Dobrze jest też oswajać dziecko z innymi dorosłymi niż rodzice i od czasu do czasu zostawiać je pod opieką babci lub cioci. Warto również zapisać malucha na zajęcia np. plastyczne, językowe, na których będzie przebywać przez krótki czas w towarzystwie innych dzieci i nauczyciela. Należy też pamiętać o nauce zasad zachowania, a także nauce samoobsługi.

Dobrym sposobem przygotowania dziecka do przedszkola są rozmowy, opowiadanie o swoim przedszkolu i oglądanie zdjęć z tego okresu, czytanie książeczek i oglądanie filmów na ten temat, a także zabawy w przedszkole. Trzeba też wybrać się na spacer i pokazać maluchowi placówkę, do której będzie chodził. Na pewno należy obejrzeć przedszkole podczas dni otwartych, porozmawiać z nauczycielami i dyrekcją oraz uczestniczyć z dzieckiem w zajęciach adaptacyjnych. Można wtedy nawiązać kontakt z rodzicami innych dzieci i zapoznać bliżej swoje pociechy. Taki znajomy rówieśnik, to dobre wsparcie w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu.

Kiedy już zaczniemy chodzić do przedszkola, nie spieszmy się rano przed wyjściem z domu, nie popędzajmy dziecka. Wstańmy trochę wcześniej, aby spokojnie przygotować siebie i swoją pociechę do wyjścia. Pozwólmy dziecku wziąć ze sobą małą przytulankę. W przedszkolu pożegnajmy się z dzieckiem czule i szybko, powiedzmy kto je dzisiaj odbierze. Początkowo można zostawiać malucha krócej i stopniowo wydłużać czas pobytu w przedszkolu. Bądźmy w kontakcie z nauczycielami, zgłaszajmy im to co nas niepokoi i to co nas, jako rodziców cieszy. Przychodźmy na zebrania do przedszkola i na imprezy organizowane przez placówkę. Rozmawiajmy z dzieckiem o tym, co miłego wydarzyło się w przedszkolu, w co i z kim się bawiło. Starajmy się, aby nasza pociecha spotykała się z ulubionymi rówieśnikami także poza przedszkolem, bo to lepiej zbuduje kontakty społeczne i zachęci do chodzenia do placówki.

Zazwyczaj maluchy lubią chodzić do przedszkola, gdyż tam ciekawie spędzają czas i spotykają się z dziećmi. Szybko też przyzwyczajają się do rytmu dnia panującego w placówce. Jeśli jednak dziecko źle znosi aklimatyzację, płacze i nie chce iść do przedszkola, warto skonsultować się z nauczycielami, a także z kimś z rodziny, znajomymi, którzy mogą doradzić. Jeśli sami nie znajdziemy rozwiązania, warto zgłosić się do psychologa dziecięcego. Najważniejsza będzie jednak dla dziecka rodzicielska miłość, spokój, wsparcie i cierpliwość.