Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Dziecko i zwierzę

7

       Wasza pociecha chciałaby mieć w domu zwierzątko? A może sami zastanawiacie się, czy nie znaleźć mu towarzysza, dzięki któremu będzie się mogło lepiej rozwijać oraz stanie się bardziej wrażliwe?

     Najpopularniejsze zwierzęta domowe to psy i koty. Mogą stać się prawdziwymi przyjaciółmi dziecka, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim – zwierzę to nie zabawka. Decyzję o jego przygarnięciu należy podjąć świadomie i odpowiedzialnie, nie pod wpływem nieustannych nalegań dziecka. Zwierzę uczy dziecka odpowiedzialności. Warto zachęcać je do udziału w codziennych czynnościach – karmieniu, czesaniu, sprzątaniu po pupilu czy wyprowadzaniu na spacery.

     Kolejną sprawą jest decyzja o tym, czy przygarniemy zwierzę młode, czy już dorosłe. Starsze zwierzęta są z reguły spokojniejsze, często mają więcej „cierpliwości” do zabaw i pomysłów dziecka. Z drugiej jednak strony – dorosłe osobniki mają już swoje nawyki i zwyczaje. Bardzo często mogły nie mieć wcześniej kontaktu z dzieckiem i mogą źle to znosić. Na pewno też będą mniej skore do zabaw, a to bardzo istotna część życia dziecka. Jeśli zdecydujecie się na kociaka/szczeniaka, będziecie mieli pewność, że Wasza pociecha zyska pełnego energii towarzysza zabaw, z którym będzie mogła „dorastać” i rozwijać się. Będziecie także mieli pewność, że młody zwierzak nie ma jeszcze złych nawyków oraz szybko dostosuje się do zasad panujących w Waszym domu.

      Bardzo często, myśląc o przygarnięciu zwierzęcia, bierze się pod uwagę zwierzęta ze schroniska. Jest to bardzo szczytna idea, jednak warto pamiętać, że często przeszły one wiele traum i nie można mieć pewności, jak zareagują na nowe otoczenie oraz ciekawe świata i pełne energii dziecko.

   Odrębną sprawą są alergie. To, że ktokolwiek z domowników jest uczulony na sierść i wydzieliny zwierzęcia, nie oznacza, że musicie całkowicie rezygnować z radości, jaką daje posiadanie czworonoga w domu. W przypadku dzieci warto skonsultować sprawę z alergologiem, wykonać testy i zadbać o to, by zwierzęta nie lizały dziecka i nie wchodziły do jego pokoju (spanie w jednym łóżku jest kategorycznie zabronione!). Dodatkowo, raz w tygodniu należy kąpać czworonoga lub przynajmniej przecierać go zwilżoną ściereczką, a samo mieszkanie jak najczęściej odkurzać. Podczas porządków trzeba też zadbać, by kocie lub psie posłanie było porządnie wytrzepane i uprane. W przypadku kotów – kuwetę należy myć zaraz po użyciu. Są to pewne utrudnienia, ale radość dziecka z posiadania czworonożnego przyjaciela jest tego warta!

     Istnieją także rasy, które nie uczulają w takim stopniu, jak pozostałe. Warto zainteresować się kotami syberyjskimi, które, choć puszyste, posiadają w ślinie dużo mniej substancji wywołujących alergię, niż pozostałe rasy kotów. Wśród ras psów, które zazwyczaj nie uczulają, są maltańczyki, teriery pszeniczne, pudle czy sznaucery.