Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Dziecko i rower – nauka jazdy

 porady2

     Aktywność fizyczna jest bardzo istotna, by dziecko prawidłowo się rozwijało – to wiedzą wszyscy rodzice. Co jednak, gdy malucha ciągnie do „dwóch kółek” i zabawy z misiami i samochodzikami mu nie wystarczą?

     Wszystko zależy od wieku dziecka, które chcemy nauczyć jeździć na rowerze. Dzieci starsze (ok. 6-7 lat) można posadzić od razu na rower. Jeśli środki pozwalają – warto kupić rowerek biegowy, czyli taki, w którym nie ma pedałów, a dziecko porusza się, odpychając się nogami od podłoża. Jest on wyposażony w hamulce na tylnej oponie, dzięki czemu nauczymy dziecko nie tylko jeździć… ale i hamować! Dodatkowo, dziecko nauczy się zachowywać równowagę, która jest przecież kluczem do bezkolizyjnej jazdy na jednośladzie. Gdy rowerek biegowy dziecko ma opanowany – można przejść do roweru w pełnym tego słowa znaczeniu. Jeśli jednak środki finansowe nie pozwalają na zakup dwóch rowerków (biegowego i normalnego) – zadbajmy, by pierwszy rowerek dziecka miał doczepiane boczne kółka. Zminimalizują one ryzyko upadku i pozwolą na stopniowanie stopnia zaawansowania małego cyklisty. Pamiętajmy, by niczego nie przyspieszać – jeśli maluch chce jeździć na 4 kółkach i boi się odpięcia choćby jednego – nie naciskajmy. Dziecko powinno poczuć się w pełni komfortowo, by opanować i pokochać jazdę na rowerze. Gdy 4 kółka nie stanowią już dla niego wyzwania – odkręćmy jedno z bocznych kółek i  zacznijmy zwracać uwagę na odpowiednie balansowanie ciałem. Gdy odkręcimy boczne kółka, a dziecko nie będzie się czuło jeszcze zbyt pewnie – zamontujmy nad tylnym kołem kijek, za który będziemy prowadzić rower i asekurować dziecko. Może się to wiązać z koniecznością biegania przy rowerku, gdy szkrab zacznie nabierać prędkości.

     Dzieci młodsze (od 2-3 lat) warto najpierw zapoznać z hulajnogą. Zanim przesiądą się na rowerek – nauczą się już zasad kierowania pojazdami kołowymi i rozwiną w sobie nawyk balansowania ciałem.

      Kolejną ważna sprawą jest  dobranie rozmiaru rowerka do wzrostu dziecka. Często popełniany błąd to kupowanie roweru „na przyszłość”. Dzieci faktycznie rosną szybko, jednak jazda na niedopasowanym rowerze może poskutkować skrzywieniami kręgosłupa i przeciążeniami. Rowery dla dzieci posiadają z reguły średnice kół między 12 a 16 cali. Poza rozmiarem – istotne jest także bezpieczeństwo. Rower dla dziecka powinien posiadać elementy odblaskowe. Jeśli wymarzony model ich nie posiada – należy dokupić odblaskowe taśmy i naklejki. Poza tym dziecko nie powinno wsiadać na rower bez odpowiedniego kasku. Ochraniacze na łokcie i kolana są kwestia indywidualną, jednak posiadanie kasku jest bezdyskusyjne. Zabezpieczy od malucha przed obrażeniami poważniejszymi niż stłuczone kolanko lub obtarty łokieć.

       I na koniec pamiętajmy o dwóch rzeczach – cierpliwości i dobrym przykładzie do naśladowania. Dziecko, które będzie widziało radosnych rodziców na rowerach będzie tym chętniej chciało do nich dołączyć.