Strefa Dobrego Duszka - Zabawy

Pierwszy dzień w szkole

6   

  Pierwszy dzień w szkole to szczególny i bardzo emocjonujący czas w życiu każdego dziecka. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jego przygotowanie do tak ważnego wydarzenia.

    Koniec przedszkola i początek szkoły to bardzo trudny czas dla dziecka. Opuszcza ono znajome środowisko, pełne zabaw i czasu spędzonego z rodzicami, aby po raz pierwszy zmierzyć się z odpowiedzialnością, np. odrabianiem lekcji czy spakowaniem wszystkich przyborów szkolnych. Rolą rodziców jest ułatwienie mu przejścia przez ten ciężki okres. Ważne jest też, aby odpowiednio przygotować malucha do pierwszych dni w szkole, tak, aby zminimalizować jego stres. Wybierzcie się na wspólne zakupy, wspólnie wybierzcie tornister, piórnik oraz przybory szkolne. Wokół szkoły stwórzcie aurę przyjemności i dobrej zabawy.

   Kolejnym krokiem jest przygotowanie dziecka na nowy rozkład dnia. Im mniej będzie o nim wiedziało, tym bardziej będzie zestresowane i tym ciężej przyjdzie mu wdrożenie się. Z tego powodu warto poświęcić czas na chwilę rozmowy, w trakcie której szczegółowo opiszemy, jak wyglądają lekcje, czego może się nauczyć i jak ma się zachowywać względem nowych kolegów i nauczycieli. Pod żadnym pozorem nie używajcie szkoły jako straszaka. Dziecko nie powinno słyszeć uwag, że odkąd pójdzie do szkoły, np. nie będzie miało aż tyle czasu na zabawę. Jeśli Wasz maluch jest nieśmiały i niepewny – chwalcie jego mocne strony.

     Rozpoczęcie nauki w szkole to moment kiedy dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, dlatego warto aby wyrobić u niego nawyk mycia rąk po wizycie w toalecie i przed jedzeniem kanapek. Szkoła to środowisko pełne nie tylko nowych kolegów i ciekawych zajęć, ale i siedlisko zarazków, przed którymi należy uchronić Waszą pociechę. Aby sześciolatek czuł się komfortowo – postarajcie się odprowadzać go do szkoły, a jeśli zacznie już chodzić tam sam, upewnijcie się, że zna swoje imię, nazwisko i adres.

     Nie zapominajcie, że mimo wszystkich tych przygotować, pierwszy dzień w nowej szkole będzie bardzo stresujący dla dziecka. Z tego powodu spędźcie z nim tego dnia jak najwięcej czasu. Niech ten dzień będzie Waszym rodzinnym świętem.